FORD Slovenija

Pnevmatike in kolesa

Da bi vašega Forda obuli v karseda zmogljive pnevmatike, ki zadoščajo našim visokim standardom varnosti in kakovosti, sodelujemo z vodilnimi izdelovalci pnevmatik na svetu. 

Pnevmatike so edini stik vozila z vozno površino – vsaka pnevmatika se dotika dela ceste, velikega približno za vašo dlan. Zato je zelo pomembno, da ima vozilo ustrezne pnevmatike.

Ford svetuje

Fordovi trgovci in pooblaščeni serviserji podajo Fordovo izvedensko mnenje
Ko kupujete pnevmatike, obstajajo številne prednosti za izbiro Fordovega trgovca ali pooblaščenega serviserja:

Zanesljive pnevmatike priznanih izdelovalcev po dostopnih cenah.
Izvedensko mnenje vašega svetovalca pri Fordovem servisu zagotavlja pravilno izbiro pnevmatik za vas in vašega Forda.
Natančen pregled zavor, amortizerjev in pnevmatik zagotavlja največjo varnost in najboljše zmogljivosti.
Medtem, ko čakate, lahko izkoristite našo ponudbo za optično uravnavanje koloteka ter centriranje pnevmatik.
5 dobrih razlogov za profesionalni preizkus pnevmatik
Tveganje plačila denarne kazni
Pnevmatike morajo izpolnjevati zakoniti minimum [1,6 mm] globine profila, da se izognete tveganju plačila denarne kazni. Minimalno varnostno priporočilo za poletne pnevmatike je 3 mm in 4 mm za zimske pnevmatike.

Akvaplaning
Na mokrih cestah lahko obrabljene pnevmatike povzročijo drsenje avtomobila in ga zato težko upravljate.

Daljše zavorne poti
Obrabljene pnevmatike lahko pomenijo, da boste potrebovali do 70 % daljšo zavorno pot, da se vozilo na mokri cesti ustavi.

TABELA:
8 mm globine profila = 43 m zavorne poti
3 mm globine profila = 53 m zavorne poti
Manj kot 1,6 mm globine profila = 73 m zavorne poti
(Od hitrosti 80 km do 0 km)

Slabo vodenje vozila
Obrabljene pnevmatike vplivajo na vodenje vozila in povzročijo nepredvidljivo manevriranje.

Povečana poraba goriva
Če je v pnevmatikah premalo zraka, boste porabili več goriva.
Polnjenje pnevmatik za 0,1 do 0,3 bara čez priporočeno vrednost pomaga zmanjšati upor ceste. Nikoli ne prekoračite največjega priporočenega tlaka za vožnjo s polno obremenitvijo!
 

Vrste pnevmatik

Vrste pnevmatik
Izbira pnevmatik bo vplivala na zmogljivost in varnost vašega vozila. Svetujemo vam, da se posvetujete z vašim Fordovim trgovcem ali serviserjem ter preverite priročnik za uporabo, da ugotovite, katere pnevmatike ustrezajo vašemu Fordu.

Zimske pnevmatike:
Zaradi materiala, iz katerega so izdelane pnevmatike, priporočamo uporabo zimskih pnevmatik, ko se zunanja temperatura spusti pod 7 stopinj Celzija. Zakonsko določilo predpisuje uporabo zimskih pnevmatik od 15. 11. - 15. 3.

Pnevmatike M+S ('mud and snow', v blatu in snegu):
Simbol M+S označuje pnevmatike, ki so bile posebej zasnovane za vožnjo v blatu in snegu.
Vse pnevmatike M+S imajo še posebej grob profil.
M+S ne označuje posebnih zimskih zmogljivosti, razen če imajo pnevmatike na bočnici dodaten simbol snežinke.

Pnevmatike za vse letne čase:
To so pnevmatike, ki jih lahko uporabljate skozi vse leto in so označene s simboli kot so sonce, dežna kaplja ali list na bočnici.
Vendar preizkus pokaže, da pnevmatike za vse letne čase ne zadostijo posebnim zmogljivostim zimskih in poletnih pnevmatik.

Nasveti za varnost

Veliko stvari lahko naredite, da ohranite pnevmatike v najboljšem stanju in kar najbolj varne.

Nasveti:
Prenizek ali previsok tlak v pnevmatikah zmanjša stik s cesto, kar je lahko nevarno. Pnevmatike se bodo hitreje obrabile, tako znotraj kot zunaj, in porabili boste več goriva. Da ugotovite predpisano vrednost tlaka v pnevmatikah, poglejte v uporabniški priročnik. Če niste prepričani, vprašajte v Fordovem servisu. 

Tlak v pnevmatikah preverjajte vsaka dva tedna. Tlak v pnevmatikah morate meriti pri hladnih pnevmatikah. Meritve po dolgih potovanjih pri veliki hitrosti niso natančne.

Vedno trdno privijte kapice ventilov in takoj nadomestite izgubljene kapice, sicer bodo ventili začeli puščati. Prav tako morate redno preverjati brezhibnost gumijastih ventilov in ležišč ventilov.

Pnevmatiko nadomestnega kolesa napolnite za 0,1 to 0,3 bara več kot vozne pnevmatike. Najvišje vrednosti tlaka v pnevmatikah za vožnjo s polno obremenitvijo ne smete nikoli preseči!

Globina profila:
Obrabljeni indikatorji na utorih profila bodo pokazali, ali je profil pnevmatike dosegel zakonski minimum 1,6 mm.
Poletne pnevmatike je treba zamenjati, kadar je profil manjši od 3 mm.
Če je profil na zimskih pnevmatikah manjši kot 4 mm, lahko izgubijo oprijem na cesti, kadar vozite po snegu.

Starost pnevmatik:
Starost vaših pnevmatik je zaznamovana na bočnici. Gre za kodiran datum proizvodnje – na primer pri "0702", "07" pomeni sedmi teden in "02" označuje leto 2002. Do 31. decembra 1999, se "<" pojavi po tretji številki, npr. "8<" za leto izdelave 1998. Če najdete tako staro pnevmatiko, jo nemudoma zamenjajte! Pnevmatike, starejše od šestih let, je treba nujno zamenjati, kar velja tudi za pnevmatiko nadomestnega kolesa.

Shranjevanje pnevmatik:
Zelo pomembno je, da poskrbite za neuporabljene pnevmatike. Nepravilno shranjevanje lahko bistveno skrajša njihovo življenjsko dobo. O pravilnem shranjevanju pnevmatik povprašajte na vašem servisu.

Poškodbe pnevmatik:
Sodobne pnevmatike so visokotehnološki izdelek in zato izjemno prožne. Vendar se lahko ob neprimerni uporabi poškodujejo – na primer, če zapeljete čez robnik. To lahko povzroči izpust zraka ali rjavenje jermena pnevmatike. Lahko pride do luščenja profila, kar je zelo nevarno, posebej pri vožnji z veliko hitrostjo. Če pride do kakršnih koli težav ali poškodb, vozilo takoj odpeljite do Fordovega pooblaščenega serviserja.

Ob kolesu

Ob kolesu – Varnostni trikotnik
Amortizerji, zavore in pnevmatike vozila tvorijo medsebojno povezan "trikotnik varnosti", ki zagotavlja varnost pri vožnji. Toda če eden izmed elementov ne deluje pravilno, vaš trikotnik varnosti postane opozorilni trikotnik, ki ga ne smete prezreti. Preden povsem zadovoljni sedete za volan, preverite naslednje točke.

Udarci, sunki in obraba
Amortizerji so absolutno pomembni za:
Daljše zavorne razdalje, sunki sprednjega dela vozila pri močnem zaviranju, "poplesavanje" pri zavijanju in neenakomerna obraba pnevmatik. Do 50 % obrabljeni amortizerji lahko povečajo zavorno razdaljo pri 50 kilometrih na uro za polovico dolžine vozila. V teh pogojih ABS in ESP ne bosta delovala pravilno.

Znaki obrabe zavor
Zavore se postopoma obrabijo. Nekatere znake obrabe lahko pričakujte:
Zavore so mehke, kolesa so blokirana hitreje kot običajno, pedal je potrebno močneje pritisniti navzdol kot običajno, da zavore delujejo, zavore so glasne, ko jih uporabite, nivo zavorne tekočine v rezervoarju pade.

Nasveti za varnost pnevmatik
Veliko stvari lahko naredite, da ohranite pnevmatike v najboljšem stanju in kar najbolj varne.

Nasveti za vožnjo

Splošni nasveti za vožnjo
Nekaj praktičnih nasvetov, ki vam pomagajo zaščititi pnevmatike.

Hitrost
Vožnja pri prevelikih hitrostih poleti lahko poškoduje pnevmatike, povzroči povečano trenje, odrgnine in lahko vodi celo do razpoka pnevmatike. Upoštevajte nekaj preprostih pravil, kot je izogibanje prehitri vožnji, kadar je avtomobil zelo natovorjen. Na primer ko greste na počitnice z veliko prtljage na strehi ali ob zelo vročih dnevih, ne vozite hitreje, kot je priporočena hitrost za vaše pnevmatike.

Obremenitev pnevmatik
Preobremenitev slabo vpliva na zmogljivost avtomobila. Previsoko naložen strešni prtljažnik je bolj izpostavljen bočnemu vetru in lahko dodatno obremeni zavore. Če je vaš avtomobil prenatovorjen, bodo glavno breme tovora nosile pnevmatike. Težo posameznega kosa je težko oceniti, zato pred natovarjanjem na prtljažnik stehtajte tovor in upoštevajte tudi maso strešnega prtljažnika.

Parkiranje
Robnik je sovražnik vaših pnevmatik številka 1! Udarec v robnik poškoduje strukturo pnevmatik in lahko povzroči obrabo profila ali celo razpok pnevmatike.
Pri parkiranju je bolje enkrat ali dvakrat popraviti položaj, kot s pnevmatikami drsati ob robnik.

Če morate peljati čez robnik ali železniške pragove, vozite zelo počasi in pod pravilnim kotom.